Možné lokality a kritéria pro umístění

Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

IPR zpracoval analýzu, která obsahuje přehled lokalit vhodných pro umístění pavilonu pro soubor pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Cílem je tak představit jednotlivé lokality na území hlavního města, posoudit je podle několika jednotných kritérií a následně doporučit další postup. Celkem bylo prověřeno 19 lokalit, z nichž sedm bylo vyhodnoceno jako vhodné k podrobnějšímu prověření.

Díky studii máme nyní lepší přehled o místech, kde by mohla Slovanská epopej najít svůj domov. Těší mě, že se do úzkého výběru dostaly lokality v centru i mimo něj. Věřím, že se nám podaří vybrat takové místo, které bude odpovídat významu tohoto díla,“ vysvětluje Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Pankrácké náměstí, Savarin, nebo Ledárny Braník?

Jedna z nejvhodnějších variant pro umístění Slovanské epopeje je Pankrácké náměstí, jehož pozemky vlastní z větší části Kongresové centrum Praha. Další vhodná místa jsou objekty Savarin a Ledárny Braník, které jsou ve vlastnictví soukromém.

IPR předpokládá, že bude v nejbližší době zpracovávat urbanistickou studii Pankráckého náměstí. Proto by bylo vhodné zařadit možnost umístění expozice Slovanské epopeje do prověřování.

Dalším potřebným krokem vedoucím k výběru definitivního místa pro umístění souboru díla Slovanské epopeje je výběr koordinátora, který by měl iniciovat úvodní jednání a případně zadat zpracování podrobnějších ověřovacích studií.

Zdroj: https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/3325-hlavni-mesto-predstavilo-mozna-mista-pro-umisteni-slovanske-epopeje.html