Nyní jsou plátna v Moravském Krumlově. Ministerstvo kultury letos v březnu Crestylu zamítlo projekt přestavby vnitrobloku paláce, podle firmy se to ale týkalo původního projektu, který už není aktuální. Developer proto požádal ministra kultury o přezkum. Plán má i další své kritiky, nelíbí se například ani samotnému Spolku pro Slovanskou epopej v Praze.
Dohodu o umístění slavného cyklu obrazů koncem ledna schválili městští radní a zahrnovala i návrh úhrad. Za nájemné podle ní magistrát může zaplatit až 20 eur bez DPH za metr čtvereční a měsíc, přičemž dokument hovořil o ploše 1450 metrů čtverečních. Dalších 358 korun za metr čtvereční a měsíc by město mohlo platit za náklady provozu galerie. S připočtením DPH by tyto podmínky město za 25 let pronájmu vyšly až na asi 416,7 milionu Kč, v případě využití pětileté opce na prodloužení nájmu pak na zhruba půl miliardy korun.
Umístění obrazů v Savarinu kritizuje například Spolek pro Slovanskou epopej v Praze. Jeho členka a historička umění Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že podzemní prostory jsou pro umístění nevhodné z bezpečnostního hlediska i z hlediska snahy města uvolňovat turistický tlak na historické centrum. V Praze jsou podle ní vhodnější prostory, o kterých se jednalo v magistrátní komisi.
„Byla například vyřazena optimální lokalita Ledárny v Braníku, údajně pro neprůhlednou vlastnickou strukturu, ale je tu i nově rekonstruovaný Průmyslový palác. Zcela nejjednodušší mně připadá zámek Zbraslav, jehož vlastníci jsou stále ochotni a připraveni k jednání s Prahou,“ uvedla. Dodala, že za navrhovaný nájem by bylo možné vybudovat několik nových muzeí.
Podobně se dříve vyjádřila i malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková. Ta dříve pro server lidovky.cz uvedla, že Slovanská epopej rozhodně nepatří pod „obchoďák“, konkrétně do původně plánovaných podzemních garáží. Jarmila Mucha Plocková přitom dle svých slov ani nebyla pozvána na schůzku ohledně umístění Slovanské epopeje s radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou a právními zástupci Prahy s tím, že bude informována o posledním vývoji týkajícím se budoucího umístění epopeje v komplexu Savarin. Následně se pouze dozvěděla, že dohoda je již připravená a čeká na podpisy zúčastněných stran.
Právní zástupce Jarmily Mucha Plockové proto požádal o podmínky dohody. Ze strany města bylo přislíbeno, že návrh smlouvy, projekt a všechny s tím související informace zašle právník Prahy, který ji na jednání s Crestylem zastupuje. Bohužel ani po upomínkách dokument nezaslal ani jinak nereagoval. Schválený návrh dohody právoplatná dědička po Alfonsi Muchovi obdržela až 14. února poté, co o něm již informovala média.
O nájmu se ještě jedná
„V tuto chvíli nemáme ze strany Crestylu k dispozici jimi navrhovanou finální verzi smlouvy a nejsme tedy schopni sdělit jakoukoli konkrétní částku za pronájem prostor,“ uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Mediální zástupce Crestylu Ondřej Micka potvrdil, že o finální verzi dokumentace se teprve jedná. „Předpokládáme, že se vše podaří v řádu několika měsíců dojednat a schválit všemi zapojenými stranami,“ uvedl.
Micka dodal, že finanční podmínky závisejí na požadavcích na expozici, o kterých se jedná. Náklady na vybudování prostor podle dohody ponese Crestyl a Praha získá podíl na každoročním příjmu ze vstupného.
Půl miliardy pro kontroverzního developera
Savarin u Václavského náměstí Crestyl vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo a na Maltě registrovanou společnost Savarin P.l.c. Podle serveru investigace.cz při pohledu na vlastnickou struktury maltské společnosti, které přes českou firmu Welwyn objekt patří vyplývá, že mezi akcionáři není ani jeden Čech. Akcie typu A, jež mají rozhodovací pravomoci, i typu B patří investiční společnosti ACP Partners z Bermud a mateřské společnosti Crestyl Holding, která má sídlo na Maltě. Dále mezi akcionáři najdeme třeba firmy a subjekty z Malty, Kajmanských ostrovů, USA, Kypru, Velké Británie, Nizozemska, Slovenska, Izraele. Akcie pak ani nejsou vedeny na konkrétní jména.
Rekonstrukce samotného paláce u Václavského náměstí začala loni. Crestyl také plánuje úpravy vnitrobloku a propojení ulic Na Příkopě, Jindřišské a Panské novým obchodním komplexem. Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní . Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století.
Autor: František Strnad
Foto: Crestyl