V obřím komplexu budov o rozloze přes patnáct tisíc metrů čtverečních v paláci Savarin, který razantně změní ráz historického centra Prahy, má být na základě podmínek Omonda Muchy umístěna slavná Slovanská epopej. Projektu však chybí potřebná povolení. Pražští radní záměr umístění epopeje do podzemí Savarinu sice schválili, ale nelíbí se zástupcům odborné veřejnosti, ani samotné vnučce Alfonse Muchy, Jarmile Plockové. A přiznávají to i zastupitelé. „Tyto kritické hlasy z odborné i laické veřejnosti zaznamenávám. Pokud bude koalice Spolu vládnout, budeme se umístěním Slovanské epopeje zabývat. Ta situace je nicméně složitá. Není to jen o hledání důstojného místa pro Slovanskou epopej,“ řekl pro Metro šéf TOP09 v Praze Jiří Pospíšil.

Oslava předsednictví?

Výstava děl Alfonse Muchy probíhá v prostorách Valdštejnské jízdárny do konce října. Nadace Mucha, která společně s Kanceláří Senátu ČR výstavu pořádá, získala unikátní prostor zdarma, ačkoli Kancelář Senátu obdržela i nabídku na pronájem za komerční nájemné ve výši čtyři miliony korun za tři měsíce. Senát to odůvodnil tím, že výstava Nadace Mucha vznikne k oslavě českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Víc než oslava předsednictví ale výstava působí jako komerční prezentace soukromého developera, společnosti Crestyl, která stojí za projektem Savarin. Na výstavě je promítána nepřehlédnutelná videoprezentace projektu Savarin, která hovoří o umístění Slovanské epopeje právě zde. Ve videu se autoři snaží diváky přesvědčit o vhodnosti projektu pro cyklus děl, jenž má být ale umístěn v podzemních prostorách, které měly sloužit jako garáže. Developer Crestyl ani není mezi partnery výstavy. Mezi nimi nicméně figuruje společnost JCDecaux, která byla pravomocně odsouzena za korupci a navíc vede proti Česku mezinárodní arbitráž.

Kam s epopejí

Dohodu o umístění slavného cyklu obrazů koncem ledna schválili městští radní a zahrnovala i návrh úhrad. Odborná veřejnost včetně vnučky Alfonse Muchy, architektky Jarmily Plockové, je však zásadně proti umístění Slovanské epopeje v podzemí obchodního komplexu Savarin.

Plocková se podivuje i nad tím, že by město mělo platit za komerční nájem pro epopej téměř jeden a půl milionu korun měsíčně. Stejný názor zastává historička umění a japanistka Vlasta Čiháková Noshiro, podle které není Savarin důstojným místem pro Slovanskou epopej a podzemní prostory jsou nevhodné z bezpečnostního hlediska. Za nájemné podle ní magistrát může zaplatit až 20 eur bez DPH za metr čtvereční a měsíc, přičemž dokument hovořil o ploše 1450 metrů čtverečních. Dalších 358 korun za metr čtvereční a měsíc by město mohlo platit za náklady provozu galerie. S připočtením DPH by tyto podmínky město za 25 let pronájmu vyšly až na asi 416,7 milionu korun, v případě využíti pětileté opce na prodloužení nájmu na půl miliardy.

Nyní navíc probíhá soudní spor s potomky Alfonse Muchy, který situaci komplikuje. Prahu by to ale nezbavilo zodpovědnosti najít pro epopej důstojné místo. „Líbila by se mi varianta přestavět chátrající budovu nádraží na Vyšehradě. Dokonce na to existuje projekt. Považuji za podstatné, aby byly ukončeny soudní spory a přestalo být zpochybňováno vlastnictví města Prahy u epopeje,“ dodal Pospíšil.

 

Autor: František Strnad

Zdroj: Metro – Praha