Magistrát pokročil v jednáních s Welwyn Company, společností spadající pod developerskou skupinu Crestyl, a s malířovým vnukem Johnem Muchou. Malířova vnučka Jarmila Plocková ovšem s umístěním Slovanské epopeje v Savarinu nadále nesouhlasí.

„Stvrdili jsme chuť se dohodnout se společností Welwyn a Johnem Muchou,“ uvedla po pondělním jednání pražských radních Hana Třeštíková (Praha sobě). Do léta se mají vyladit tři smlouvy, které by měli schvalovat zastupitelé. „Praha se dostala velmi blízko ukončení soudního sporu s Johnem Muchou, který vede od roku 2017,“ řekla Třeštíková.

Spor se nevyvíjel pro město dobře, v prosinci 2020 první instance nepravomocně rozhodla, že Praha není vlastníkem Slovanské epopeje. Alfons Mucha ji totiž Praze věnoval s podmínkou, že pro cyklus obrazů vybuduje trvalý výstavní stánek, což se dosud nestalo.

První ze smluv má stanovit mimosoudní urovnání sporu s malířovým vnukem. Druhá by se týkala nájmu na 25 let v prostorách, které developer bude teprve stavět, třetí by vymezila podmínky provozu stálé expozice. Budoucí sál by podle dokumentu měl mít na šířku 23 metrů a na délku více než 60 metrů.

Skupina Crestyl původně Praze nabízela, že cyklus obrazů umístí do své nové galerie zdarma, město se podle Třeštíkové rozhodlo jinak. „Pro město vychází asi nejlépe platit nájem a mít výtěžek z provozu,“ uvedla radní s tím, že Praha pak může na epopej lépe lákat návštěvníky. Náklady provozu stálé expozice jsou podle dokumentu města vyčísleny na 539 korun za metr čtvereční měsíčně.

Dcera nesouhlasí

Pro Savarin se vyslovil také primátor Zdeněk Hřib (piráti). „Dává to kvalitu navíc proti tomu, kdyby se vzal nějaký jiný barák a tam se to dalo,“ usoudil Hřib. Budoucí expozice má být podle něho doplněna rodinnou sbírkou Muchových a malířovi potomci se mají na expozici podílet v roli kurátorů. Vše bude mít na starosti Galerie hl. m. Prahy, hlavní správce díla.

Třeštíková však připustila, že malířova vnučka a dcera spisovatele Jiřího Muchy, výtvarnice Jarmila Plocková se Savarinem nadále nesouhlasí. Plocková by před Savarinem dala přednost umístění epopeje v branických ledárnách či na Zbraslavi a na svém názoru trvá. Praha Plockovou o všech krocích podle Třeštíkové informuje: „Je to stejný partner do diskuse jako John Mucha, bereme ji jako plnohodnotného dědice a partnera,“ dodala radní.

Autor: trj

Zdroj: Právo

Autor fotografie: William Drnek

Foto: https://www.mkrumlov.cz