Několik jednotek hasičů likvidovalo požár v ulici U Sovových mlýnů v centru Prahy. Podle informací od pražských hasičů se jedná o technickou místnost v areálu Musea Kampa. Celý objekt hasiči evakuovali. Kouř byl vidět ze širokého okolí. Škoda na budově se odhaduje zatím na desítky milionů.

V technické místnosti podle informací od hasičů hořel rozvaděč. Zásah zkomplikovalo také to, že se uvnitř prostoru nacházely tlakové lahve. Hasičům se je ale podařilo vynést.

Plameny se z místnosti nedostaly, kouř a zplodiny ale zaplnily výstavní prostory. „V tuto chvíli se tak snažíme místo hlavně odvětrat,“ sdělil krátce po půl třetí odpoledne mluvčí Martin Kavka.

Po dvou hodinách od začátku zásahu pak hasiči napsali, že požár je uhašen a místo odvětráno. I tak byla budova kvůli dalšímu odvětrání otevřená a hlídali ji policisté. Odjeli až po 18. hodině.

Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci v Muzeu Kampa budou v řádu vyšších desítek milionů. Škody na obrazech zatím nejsou známy. A řešit se bude i příčina požáru. V tuto chvíli se prověřuje možnost, ze požár způsobil „lidský faktor“.

Celé muzeum bylo nutno evakuovat. To potvrdil i Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která Museum spravuje.

„Nemám zatím informace o tom, že by bylo ale nutno vynášet z budovy umělecká díla, ať už vystavená, nebo z depozitářů. V ohrožení tak nejsou,“ řekl Pospíšil kolem půl třetí odpoledne.

Krátce po 15. hodině ovšem hasiči uvedli, že začali z muzea vynášet exponáty z  aktuální výstavy, která konfrontuje uměleckou tvorbu secesního malíře Alfonse Muchy se současným vizuálním umělcem Pastou Onerem.

Podle Pospíšila se přesun týkal pouze několika děl v rámci objektu.

„Bohužel největší dým registrujeme v oblasti depozitářů, naštěstí ne v místech, kde je umístěna sbírka Františka Kupky,“ řekl k tomu ještě Pospíšil.

Díla nyní podle Pospíšilova vyjádření pro ČTK posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Dříve v ČT také zmínil, že kdyby sbírky poškodil oheň, vznikly by nedozírné škody. Zároveň uvedl, že požár zřejmě vznikl při svařování v místnosti.

I požár ale podle jeho slov muzeu velmi ekonomicky ublíží. „Na jedné straně mám radost, že sbírky snad nebudou nijak poškozeny, na straně druhé nás čekají vážné ekonomické problémy, které se budou prohlubovat,“ posteskl si Pospíšil.

Chce tak začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve Museum Kampa alespoň částečně otevřít.

„Sotva jsme přežili koronavir a nyní nám shořela strojovna,“ podotkl. O požáru a situaci na místě už podle svých slov informoval i stoletou zakladatelku Musea i nadace Medu Mládkovou. Ta je podle něj v pořádku a bydlí v jiné části muzea.

Podle pražského radního pro kulturu Jana Chabra bude moci část muzea fungovat i nyní, neboť muzeum má dvě klimatizační jednotky. Jedna z nich poškozena nebyla. „Nicméně, co se týká toho křídla, co je vidět od Vltavy, tak tam se obávám, že to bude trvat poměrně delší dobu. Když budeme optimističtí, tak to potrvá měsíc, měsíc a půl, v horším případě i déle,“ řekl radní.

Hasiči požár likvidovali pomocí CO2. Celý objekt byl již odpojen od energií a od plynu. Na místě také zasahovala pražská záchranná služba, která si z místa požáru převzala do péče jednu osobu.

Podle mluvčího Kavky jde o člověka, který na místě pracoval.

Muzeum Kampa spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejvýznamnějších představitelů světového umění 20. století. Založila ho Meda Mládková a uchovává i její a manželovu sbírku českých umělců tvořících v 50. a 60. letech 20.

století. Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo zase ve velmi krátké době otevřít veřejnosti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/muzeum-kampa-pozar-praha.A200715_143616_praha-zpravy_lesa