Rozpohybované digitalizované plakáty malíře Alfonse Muchy či jeho slavný cyklus velkoformátových maleb Slovanská epopej, výjimečně ozvučený, představuje výstava nazvaná iMucha. Od pátku se koná v pražském Obecním domě.

Nejrozsáhlejší sbírka děl secesního výtvarníka, shromážděná tenistou Ivanem Lendlem, se do taktéž secesní budovy v centru Prahy vrátila po sedmi letech, tentokrát částečně digitalizovaná a rozšířená o zhruba 70 kusů. Výstava bude trvat minimálně rok.

Diváci mohou spatřit například rozpohybovanou a ozvučenou Slovanskou epopej nebo oživlé tváře Muchových modelek. "Je možné zhlédnout monumentálně zvětšené strhující detaily z tohoto dvacetidílného souboru," uvádí kurátor Karel Srp. "Před sedmi lety jsme chtěli prezentovat pouze plakáty a sbírku, nyní mi šlo o to, vytvořit z celé výstavy zážitek," vysvětluje.

Mezi rozpohybovanými Muchovými obrazy, které digitalizoval člen skupiny Lucie Michal Dvořák, jsou i Muchovy plakáty.

Mezi zhruba 220 díly návštěvníci uvidí například obraz z roku 1889 nazvaný Modlitba, jedno z nejstarších Muchových děl, či skicu k vitráži v kapli sv. Víta a její zmenšenou repliku. "Návštěvníci uvidí prosvětlenou repliku, jako by byli v kostele," doplňuje autor výstavy Richard Fuxa.

Na diváky promlouvá digitalizovaná postava Alfonse Muchy namluvená Jiřím Dvořákem. V anglickém znění Muchovi propůjčil hlas dřívější představitel filmového Jamese Bonda, americký herec Pierce Brosnan. Jak dlouho výstava v Obecním domě zůstane, se zatím neví, podle Srpa by to mělo být minimálně jeden rok.

Přehlídka je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne multimediální projekci a show. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta z října na 19. května 2021, uskuteční se v pražské hale O2 universum.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta zde shromážděná jsou výjimečně ucelená. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, který vlastní tenista Lendl.

Muchovu výstavu v Obecním domě roku 2013 navštívilo 185 tisíc diváků, stala se toho roku nejvyhledávanější akcí svého druhu. V dalších letech byla sbírka vystavena v Ženevě, New Yorku či Soulu, celkem ji podle Richarda Fuxy vidělo přes půl milionů lidí.

Zdroj Aktuálně.cz: https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/vystava-imucha-obecni-dum-slovanska-epopej/r~cb065410e4a311eab0f60cc47ab5f122/