Unikátní soubor děl nevyčíslitelné hodnoty má být na základě dohody pražského magistrátu pod vedením primátora Zdeňka Hřiba a Johnem Omondem, jedním z dědiců po slavném malíři A. Muchovi, umístěn do podzemí projektu Savarin v centru metropole. Problémem je, že Savarin vlastní developer Crestyl, který obchoduje s firmou Rusa Michaila Arustamova. Proti nevhodnému umístění Slovanské do původně plánovaných podzemních garáží projektu dlouhodobě bojuje odborná veřejnost, ale i samotná vnučka malíře Jarmila Mucha Plocková.

Nyní se ale ukazuje, že dílu hrozí kromě nevhodných prostor ještě další nebezpečí, a to právě kvůli napojení developera na osoby svázané s Kremlem.

Již dříve přišel server SeznamZpravy.cz se zjištěním, že developer Crestyl obchoduje s vlivným ruským obchodníkem Michailem Arustamovem. A právě přes něho vede cesta k dalšímu ruskému oligarchovi a bývalému příslušníkovi KGB, Nikolaji Tokarevovi, který je dokonce veden na sankčních seznamech. O tom, že je Arustamov blízkým přítelem Kremlu, svědčí i fakt, že se v roce 2007 dostal do pozice viceprezidenta ruského gigantu Transněft, kde si ho zvolil za svou pravou ruku Nikolaj Tokarev coby tehdejší nový šéf podniku.

Podle Crestylu je vše v pořádku. Od společnosti Vinohradská Properties, kterou má skrytě vlastnit Arustamov skrze svou manželku Polinu, nabývá Crestyl údajně jen pozemky týkající se části projektu v Praze 10, a to na základě smluv z roku 2015.

„Nespolupracujeme se společnostmi napojenými na Ruskou federaci a při každé transakci své partnery vždy pečlivě prověřuje, mimo jiné i z pohledu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Projekt Savarin nemá absolutně nic společného s žádnými ruskými ani jinými oligarchy a bude opravdu důstojným místem pro umístnění Slovanské epopeje. Vznikne zde unikátní kulturní a jedinečný prostor v srdci Prahy, který přímo na míru dílu Alfonse Muchy vytváří ve spolupráci s Hlavním městem Praha a s Nadací Mucha architektonické studio ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka,“ píše se v prohlášení, které redakci zaslali zátupci společnosti Crestyl.

Sankcionovaný ruský oligarcha Tokarev je ale v Čechách mnohem aktivnější. Mimo jiné působí v Praze v Mezinárodní asociaci přepravců ropy. Ta má sídlo ve Slovanském domě, který pronajímá hlavní město Arustamovově firmě Pražské komunikační a společenské centrum. Pronájem prostorů pro Mezinárodní asociaci přepravců ropy zajišťuje Arustamovova firma.

Primátor Hřib pro iDnes.cz uvedl, že umístění v Savarinu bylo požadováno dědicem Muchy, Johnem Omondem, a nešlo tak o výběr města. Hřib se pak celou zodpovědnost snaží přenést na radní pro oblast kultury Hanou Třeštíkovou, která dle jeho slov věci kolem Slovanské epopeje dlouhodobě řeší. A ta zodpovědnost přenáší ještě dál. Dle jejího vyjádření bude rozhodování o slavném díle záležet na nové radě města.

Vypadá to tedy, že se dosluhující vedení města snaží epopeje zbavit jako horké brambory. Důvodem může být i skutečnost, že se magistrát pod vedením Hřiba nepozastavil nad nevýhodností umístění díla do Savarinu. Podle dohody by totiž mělo město platit za umístění pláten měsíční nájemné kolem 1,5 milionu korun měsíčně, a to po dobu celých 25 let. V součtu by to dělalo skoro půl miliardy korun.

I proto je kritika Spolku pro Slovanskou epopej hlasitější.

„Lze jen doufat, že nové vedení města Prahy nahlédne na nevhodnost umístění epopeje do Savarinu, nejen z hlediska ekonomiky a sporného původu investora, ale i celkově. Jde o národní kulturní památku a světový unikát cyklu obrazů, který si zasluhuje důstojnější, bezpečnější a přiměřenější výstavní prostor. Autor si přál samostatný výstavní pavilon, nikoli snad jen podzemní garáž nákupního centra, a město tudíž nesdílí ani tuto dárcovskou podmínku mecenáše díla městu. V tomto smyslu je pochybné i soudní řízení Johna Muchy vůči Praze, který nejdříve žádal samostatný výstavní prostor, a teď zase podporuje něco jiného, zakopaný pes je nejspíše v tom, že obě strany nespolupracují s odborníky,“ uvedla pro iDnes.cz členka Spolku doktorka Vlasta Čiháková Noshiro.

Problémem pro umístění epopeje je i skutečnost, že Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno.

Foto: PrahaIN.cz

Zdroj: https://www.expres.cz/zpravy/epopej-savarin-hrib-trestikova.A230113_182654_dx-zpravy_bpet