Dle zjištění serveru iDnes.cz má developer Crestyl, do jehož projektu chce vedení města spolu s Johnem Omondem (jedním z dědiců po A. Muchovi, pozn. redakce) mistrovo dílo umístit, obchodovat s firmou ruského oligarchy Michaila Arustamova. Umístění do podzemních prostor, které dlouhodobě kritizuje nejen odborná veřejnost, ale i samotná vnučka malíře Jarmila Mucha Plocková tak dostává další rozměr v podobě možného napojení na vlivné ruské hráče.
Server seznamzpravy.cz přišel se zjištěním, že právě developer Crestyl obchoduje s vlivným ruským obchodníkem, Michailem Arustamovem. Ten má dle serveru velmi blízko k dalšímu ruskému oligarchovi a bývalému příslušníkovi KGB, Nikolaji Tokarevovi. Tokarev je dokonce uveden na sankčních seznamech, které byly sestaveny v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině začátkem minulého roku. V roce 2007 se totiž Arustamov dostal do pozice viceprezidenta ruského gigantu Transněft, kde si ho zvolil za svou pravou ruku Nikolaj Tokarev, coby tehdejší nový šéf podniku.
Mluvčí Crestylu Ondřej Micka pro server iDnes.cz uvedl, že od společnosti Vinohradská Properties, kterou má skrytě vlastnit Arustamov skrze svou manželku Polinu, nabývá pozemky týkající se části projektu v Praze 10, a to na základě smluv z roku 2015.
„Při každém nákupu pozemku samozřejmě vše pečlivě prověřujeme, mimo jiné i z pohledu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, tedy i z pohledu skutečnosti, zda žádný z akcionářů či konečných vlastníků smluvní strany není uveden v sankčních seznamech nebo zda není akcionářem nebo společníkem společnost, která je na těchto seznamech uvedena. Nic takového se nestalo, nikdy jsme nespolupracovali s někým, kdo je uveden na sankčních seznamech. Navíc pokud víme, tak v případě společnosti Vinohradská Properties je jejím majitelem občan EU,“ uvádí Micka.
Sankciovaný ruský oligarcha Tokarev působí v Praze v Mezinárodní asociaci přepravců ropy. Ta má sídlo ve Slovanském domě, který pronajímá hlavní město Arustamovově firmě Pražské komunikační a společenské centrum. Pronájem prostorů pro Mezinárodní asociaci přepravců ropy zajišťuje Arustamovova firma.
Primátor Hřib pro iDnes.cz uvedl, že o umístění slavného díla Alfonse Muchy do paláce Savarin rozhodla Rada hlavního města Prahy už před zahájením invaze na Ukrajinu, a to na začátku minulého roku. A že umístění v Savarinu bylo požadováno dědicem Muchy, Johnem Omondem a nešlo tak o výběr města. Podle Hřiba věc kolem Slovanské epopeje dlouhodobě řeší radní pro oblast kultury Hana Třeštíková. Podle ní tak bude rozhodnutí záležet na nové radě města a o napojení na zmíněné firmy ani nevěděla.
Město podle rozhodnutí rady o dohodě s firmou Crestyl plánuje plátna umístit do Savarinu na 25 let s nájmem, který bude činit kolem 1,5 milionu korun měsíčně. Záměr kritizoval mimo jiné Spolek pro Slovanskou epopej.
„Lze jen doufat, že nové vedení města Prahy nahlédne na nevhodnost umístění epopeje do Savarinu, nejen z hlediska ekonomiky a sporného původu investora, ale i celkově. Jde o národní kulturní památku a světový unikát cyklu obrazů, který si zasluhuje důstojnější, bezpečnější a přiměřenější výstavní prostor. Autor si přál samostatný výstavní pavilon, nikoli snad jen podzemní garáž nákupního centra, a město tudíž nesdílí ani tuto dárcovskou podmínku mecenáše díla městu. V tomto smyslu je pochybné i soudní řízení Johna Muchy vůči Praze, který nejdříve žádal samostatný výstavní prostor, a teď zase podporuje něco jiného, zakopaný pes je nejspíš v tom, že obě strany nespolupracují s odborníky,“ uvedla pro iDnes.cz členka Spolku doktorka Vlasta Čiháková Noshiro.
Problémem pro umístění epopeje je i skutečnost, že Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno.
Autor: redakce
Zdroj: https://www.tydenikeuro.cz/slovanska-epopej-se-dostala-nebezpecne-blizko-k-rukam-ruskych-obchodniku/